Kryptoměny v sobě skrývají velký potenciál
On 10. 8. 2018 by
Uvažujete o kryptoměnách, o jejich potenciálu do budoucna a o tom, zda byste si neměli také nějakou pořídit? Tak jistě přemýšlíte i nad tím, jak se k takové kryptoměně dostat.
Existují dva základní způsoby, jak to můžete udělat, a ty se poměrně zásadně liší:
První z nich je, že si elektronické peníze můžete vytěžit. V poslední době se o tom dost mluví, ale jen málokdo skutečně ví, co taková těžba kryptoměny v praxi znamená. Konkrétně jde o to, že síť kryptoměn je decentralizovaná, takže jednotlivé transakce probíhají přímo mezi jednotlivými uživateli a nikoli skrze nějaký centrální uzel. To znamená, že je důležité, aby tyto probíhající transakce někdo ověřoval. Takové ověření v praxi elektronických peněz znamená výpočet složitého algoritmu. Algoritmu tak složitého, že k jeho výpočtu potřebujete velice výkonné zařízení. A to buď v podobě gpu mineru, což jsou silné grafické karty osazené ve speciální kleci, které se říká rig, to platí třeba pro virtuální měnu ethereum. Anebo pro ověření transakce potřebujete ještě mnohem více výkonné zařízení, takzvaný asic miner. To platí například u virtuální měny bitcoin. Pořízení asic mineru je ovšem velká investice v řádu několika desítek tisíc korun, takže každý, kdo by chtěl takto těžit elektronické peníze, by si měl dopředu všechno dobře promyslet a spočítat. A jakmile poskytnete výkon svého zařízení pro ověření transakce a její zařazení do bloku transakcí, čili do transparentní veřejné databáze, tak za to získáte odměnu v podobě kryptoměny. A tomu se vlastně říká těžba.
Ovšem je málokdo, kdo si chce opatřit nějaké elektronické peníze, ať už pro něj mají jakékoli kouzlo, se bude hned pouštět do jejich těžby. Tím spíše, že si je můžete opatřit i jiným, snazším způsobem. Získat je můžete jak na burze, tak i ve směnárně a pokud jde o bitcoin, tak dokonce i ve speciálním automatu.