Veteráni, to jsou dnes i německé Wartburgy a Trabanty

Když se řekne „veterán“, jistě vás jako první napadne nějaká sto let stará bugatka s plátěnou střechou, nebo ve verzi „kabriolet“, s vyplétanými ráfky kol, co dosahuje maximální rychlosti sotva 60 km/h. Dnes jsou však za veterány považovány i vozy z konce dvacátého století, z nichž největší počet tvoří modely ze 70. a 80. let.
veterán Octavia
Někdy se zdá dokonce neuvěřitelné, že něco takového na silnicích opravdu jezdilo. Ti, kteří tu dobu pamatují, jistě zavzpomínají s určitou noblesou i na ty nepříjemnosti spojené s nechutným zápachem zejména dvoutaktních motorů. Takové absurdní situace vynikaly zejména při jízdě do Německé demokratické republiky, vyráběly se tam totiž výhradně vozy v takovéto motorizaci, známé pod výrobními názvy Wartburg aTrabant. Projít se podél autostrády ve východním Německu, kde se proháněly „bakeliťáky“, jak se Trabantům přezdívalo, znamenalo vdechovat jedovaté spaliny v takové koncentraci, která vás mohla i ohrozit na životě. Naštěstí se v Československu příliš vozidel s mezinárodním označením DDR nepohybovalo, výjimkou byly některé příhraniční oblasti a zejména turisticky atraktivní památkové objekty a přírodní úkazy.

Jízda veteránů

Druhý víkend v měsíci září bývá vyhrazen v Lidicích u Kladna společenské akci, pořádané pod záštitou Obecního úřadu, starostky obce Lidice paní Veroniky Kellerové, a s pomocí Policie České republiky.
zadek trabantu
Jde o jízdu veteránů, tzv. Lidický okruh. Veškeré pojízdné historické vozy se vydávají na několikakilometrovou trať se startem a cílem před Lidickou galerií. Událost je vždy doprovázena vysokou návštěvností místních i přespolních obyvatel, a pokud patříte k fandům motorismu a zejména slavných historických kousků, jste srdečně zváni. Můžete si většinu z nich prohlédnout zblízka a spatřit je pochopitelně na silnici v pohybu. Na trati se vyjímají vedle sebe limuzíny z první poloviny dvacátého století, někteří pamětníci možná uroní slzu nad prototypem Škoda 1000 MB z poloviny 60. let, nebo nad modernějším sporťákem Škoda 110 R Coupé. A zmiňované Trabanty a Wartburgy tu také zahlédnete.

5/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup