Trainee programy v Česku na vzestupu

Pro studenty je pracovní trh neustálý kolotoč – na stálou pracovní pozici si ho nikdo vzít nedovolí, protože nemá praxi. Jak má ale získat praxi, když jej nepřijmou na adekvátní pracovní pozici? Výuka ve škole se celá točí kolem teoretických poznatků a praktické zkušenosti si student nemá pořádně kde vyzkoušet. Nyní ale samotné firmy více přiklánějí k logickému řešení tohoto problému a absolventy berou to tzv. trainee programů.
pastelka v zubech
Na rozdíl od stáží, které zajišťuje škola, jsou tyto programy poskytovány konkrétními firmami. o placenou pozici, ve které má absolvent možnost pracovat jako regulérní zaměstnanec a pochopit tak firemní kulturu. Navíc se může pohybovat v různých odděleních pro získání ještě většího množství zkušeností. Doba trvání těchto absolventských programů se pohybuje od 6 měsíců až po 1 rok. Vzhledem k tomu, jak je to pro firmy finančně a energeticky náročný proces, rády si tak vychovávají své budoucí zaměstnance.
ruka na sešitě
Zajímavé firmy poskytující trainee programy napříč obory:
· Raiffeisen bank
· ŠKODA Auto
· Alza.cz
· Kaufland
· Seznam
· Českomoravský štěrk
· VZP
Jak lze teda pozorovat, na své si přijdou absolventi oborů IT, marketingu, ekonomie nebo i humanitních oborů ve formě managmentu.
Kompetice je ale stále vysoká a svého kandidáta si firmy vybírají pečlivě. Kromě dosaženého vzdělání vám pomohou v CV různé neplacené stáže, zahraniční výjezdy anebo třeba i brigády v blízkém oboru. Výběrové řízení má několik kol, a kromě CV je většinou nutno dodat motivační dopis.
Doufejme tedy, že zmíněné programy pomohou v Česku rychlejšímu a snazšímu nástupu absolventů vysokých škol do praxe a uplatnění další pracovní síly, které je v dnešní době tak málo. Dveře by však více mohly firmy otevřít i studujícím lidem a poskytovat jim například neplacené školení, cvičení. Je to příležitost, která v Česku stále chybí.

4/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup