Outdoor jako životní styl

„Outdoor“ se u nás usadil poměrně stabilně a ačkoliv se nejedná o typicky český výraz, dobře chápeme jeho význam. Spojením dvou slov „out“ a „door“, tedy čehosi, co se odehrává za dveřmi našich domovů, vznikla odvěká silná touha člověka proniknout za hranice poznání, rozšířit svůj obzor uzavřený domy, ulicemi a městy. Vyjít si do přírody považuje dokonce každý třetí Čech za základ spokojeného života.
blonďák v horách

Kam

Otázkou, kterou si milovníci přírody a outdooru kladou, je obvykle „kam“? Kam se vydat, abychom svůj pohyb okořenili fantastickými zážitky z okolního prostředí, abychom se cítili naplnění a spokojení?
Většina lidí, kteří pohyb v přírodě považují za svůj životní styl, si jej zpravidla zachová po celý zbytek života. Dochází při tom totiž k mnoha smyslovým vjemům, okolní prostředí vnímáme zrakem, sluchem, čichem a hmatem, někdy i chutí, navíc se pohybujeme mezi živými tvory – faunou a flórou. Příjemné zážitky si pak pamatujeme řadu let a rádi bychom k nim přidávali postupně další.
Nejčastěji jsou turistickými cíli horské oblasti s dalekými rozhledy, i když mnozí z nás milují poklidnou krajinu nížin a pánví, z nichž ta nejkrásnější je Třeboňská a Českobudějovická, anebo zádumčivé meandry řeky Nežárky, či nezkrotné kopce Českomoravské vrchoviny.
Pokud byste se chtěli setkat se skutečnými outdoorovými nadšenci, nejvíce jich potkáte ve vyšších polohách našich hor. V tomto ohledu suverénně vede Šumava, těsně v závěsu jsou Krkonoše a za nimi Beskydy a Jizerské hory. V posledních letech vzrůstá obliba slovenských horských oblastí, zejména Vysokých a Nízkých Tater a Malé a Velké Fatry.
hora matterhorn

Vybavení

Každý zkušený turista vám řekne, že je to sice otázkou financí a rodinného rozpočtu, ale to podstatné, co nesmíte opomenout, je špičková obuv a batoh. Vše ostatní lze různě improvizací upravit do přijatelné podoby, ale to zásadní je komfort vaší páteře, kloubů, nohou a chodidel. Na tom stojí a padá úspěch vaší expedice, a rozhoduje o tom, zda se promění v příjemný zážitek, nebo naopak v noční můru. Výběru vhodné obuvi a batohu byste také měli věnovat pokud možno alespoň týden svého času, vyzkoušet raději více modelů a značek, a rozhodovat se odpovědně a hlavně s rozmyslem a v klidu. A jaké výrobce doporučit? Asi žádného, neboť každému z nás vyhovuje úplně něco jiného. Používejte tedy svou intuici a selský rozum a buďte při výběru velice trpěliví.

4.5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup