Nejlepší cesta k ovládnutí sebe sama je jóga

Sport, který dokáže mysl i tělo relaxovat, odlehčit, posílit a dodat dobrý pocit. To je jóga. Někdo ji cvičí, aby odboural každodenní nával stresu, druhý aby uvolnil svaly a posílil tělo. Dokonce se najdou lidé, kteří tento sport považují za cestu ke svému vnitřnímu já. Fyzicky i psychicky je vhodná pro malé i velké, a vůbec největší změnu představuje pro těhotné ženy. Období těhotenství je všeobecně považováno za krásné, avšak těžké období. Cvičení pomáhá maminkám nabrat sílu a udržet si kondici, vnímat své tělo i pohyby miminka. Figury ásany se cvičí do té doby, pokud se cítí ony i miminka dobře.
bruneta na podložce
Samotný porod a narození dítěte pak nepředstavuje nutnost s jógou přestat. Po šestinedělí až dvanácti týdnech, lze opět začít. A miminko lze samozřejmě do této aktivity zapojit také. Stačí třeba při pozici stromu, kdy stojí maminka na jedné noze, zvednout ratolest do vzduchu a tím se i zvýší náročnost cviku. Mezi tím vším nechybí pauzy na krmení nebo mazlení. Hodně cviků je převzato ze zvířecí říše. Polohu kočky nebo kobry zvládnou i děti, většinou ve věku od tří let. Hravě předvedou i figuru psa. Jóga pro děti představuje zábavu, uvolnění, pohyb i odpočinek zároveň. Nehrozí tedy, že by se malí jogíni nudili, nebo naopak aby se pro ně stala aktivita nepříjemnou.
prostor na jógu
Hitem se pomalu stává i cvičení pro mladistvé. Zatímco kurzy pro malé a velké jsou celkem známé, nové lekce pro teenagery jsou více zaměřené na koncentraci a vyrovnání se stresem, hlavně ve zkouškovém období. To ocení hlavně rodiče. Ásany, muzika, dýchací techniky a možná i akrobatické prvky, to vše by mělo mladistvého zaujmout, aby lépe překonal období školních lásek i dospívání.
Tento všeuměl mezi sporty, dá se říci univerzální sport pro všechny, je určen i pro starší, kteří by si chtěli udržet svoji vitalitu, avšak dlouhé procházky už nesvědčí pohybovému aparátu. Propojí si tak tělo i mysl a naučí se nakládat s vlastní energií. Hodí se i pro ženy v přechodu, protože předcházejí aktivitou problémům se známými návaly a nespavosti. Jóga dokáže odbourat i migrénu nebo úzkost, pomáhá při léčbě osteoporózy, problémové menstruaci či s potížemi s početím potomka.

4/5 - (3 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup