Jak vypadají české mince

Koruna
Návrh nejmenší platné české mince je z rukou akademické sochařky a medailérky Jarmily Truhlíkové-Spěvákové. Má průměr 20 mm, tloušťku 1,85 mm a váží 3,6 g. Je z oceli galvanicky pokovené niklem. Hranu má kulatou s osmdesáti vroubky. Na rubové straně je zobrazena koruna.
Pokud bychom po koruně naspořili milion, mělo by naše prasátko váhu 3,6 tuny.
české mince
Dvoukoruna
Má průměr 21,5 mm, tloušťku 1,85 mm a váží 3,7 g. Je taktéž z oceli galvanicky pokovené niklem. Obvod tvoří hladký a zaoblený jedenáctihran. Na rubové straně se nachází velkomoravský gombík (šperk) s ptačím motivem. Navrhla ji opět paní Jarmila Truhlíková-Spěváková.
Milion naspořený po dvoukorunách by vážil 1,85 tun.
Pětikoruna
Na této minci, která má průměr 23 mm, tloušťku 1,85 mm a váží 4,8 g, je vyobrazen Karlův most. Opět je z oceli galvanicky pokovené niklem. Má kulatou a hladkou hranu. Její návrh vytvořil český sklářský výtvarník, pedagog a medailér Jiří Harcuba.
Kdybychom střádáním pětikorun nashromáždili milion, vážil by 960 kg.
Desetikoruna
Materiál tohoto platidla je z oceli, která je plátovaná a galvanicky pokovená mědí. Průměr má 24,5 mm, tloušťku 2,55 mm a váží 7,62 g. Její hrana je kulatá se 144 vroubky. Navrhl ji akademický sochař a medailér Ladislav Kozák. Je na ní vyobrazeno buď město Brno, nebo část hodinového strojku
Milion korun po desetikorunách by mělo váhu 762 kg.
Dvacetikoruna
Je z dílny akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Průměr má 26 mm, tloušťku 2,55 mm a váží 8,43 g. Je na ní vyobrazen buď sv. Václav, nebo část astrolábu (astronomický přístroj). Materiál je z oceli plátované slitinou mědi a zinku a galvanicky pokovený slitinou mědi a zinku. Její obvod tvoří zaoblený a hladký třináctihran.
421,5 kg by byla váha milionu korun ve dvacetikorunách.
část mince
Padesátikoruna
Má průměr 27,5 mm, který tvoří odlišný střed o průměru 17 mm. Její tloušťka je 2,55 mm. Váží 9,7 g. Je z oceli, která je ve středu plátovaná slitinou mědi a zinku. Na mezikruží je plátovaná a galvanicky pokovená mědí. Její hrana je kulatá a hladká. Navrhl ji akademický sochař a medailér Ladislav Kozák.
Milion korun odkládaný po padesátikorunách by vážil 194 kg.

5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup