Internet

Dnes už naprosto běžná záležitost, ráno zapneme počítač, nastartujeme internetový prohlížeč, zadáme si určitou adresu a víme vše, co nás zrovna zajímá. Co se děje na druhé straně zeměkoule, kde je jaké počasí, zda bylo nějaké zemětřesení, nebo jak se zrovna kde změnila politická situace Stejně tak si můžeme vyhledat jakoukoliv teorii čehokoliv. Vlastně nemusíme nic znát z paměti. Jak se říká, strýček google najde a zná vše. Jen je třeba umět hledat.
internet z kostiček
Internet, tak jak ho známe dnes, vznikl počátkem 90. let minulého století. Jeho prapůvod však sahá až do roku 1969, kdy v US pod záštitou Ministerstva obrany vznikla první síť, zvaná ARPANET. Ta byla tvořena pouhými čtyřmi počítači. Asi o tři roky později se dále připojilo asi padesát výzkumných a vojenských center.
Počátkem 80. Let vznikaly další sítě, jako Usenet, BITnet. Vše postupně směřovalo k propojení s ARPANETem. Důležité bylo sladit, jak budou mezi sebou počítače komunikovat, a výsledkem byl protokol TCP/IP, který se používá dodnes. Z této zárodeční sítě pak vznikaly další a další propojené sítě, které se postupně začaly označovat jako Internet.
Asi od roku 1983-1992 nastal prudký nárůst Internetu, především mimo americký kontinent. Vznikaly další sítě, jako NFSNET, EUNET, JUNET. Roku 1989 vynalezl Tim Berners Lee nový způsob výměny informací. Jde již o dnes proslule známý WWW (World Wide Web) způsob, který byl počátkem závodu za informacemi, zábavou apod. V roce 1995 se služba WWW dostává na první místo v počtu přenesených dat.
město za monitory
V ČR dochází k připojení Internetu v roce 1991, ale teprve až zhruba o dva, tři roky později dochází k uvolnění mezi běžné uživatele. Proč to trvalo tak dlouho? V té době tu měl monopol Eutotel, který se vztahoval i na veřejné služby přenosu dat. Až po pádu tohoto výhradního postavení došlo k onomu rozmachu Internetu i u nás.
Dnes už je Internet používán v skoro každé domácnosti, nejzákladnější služby jsou:
– www systém webových stránek
– E-mail – elektronická pošta
– Instant messaging – živá komunikace, jako je Skype, ICQ apod.
– FTP -přenos souborů

4.7/5 - (4 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup