Barevná vejce bez barvení, aneb které slepice si pořídit, aby každé vajíčko vypadalo jako velikonoční

Zásobu různě konturovaných vajec doma jen tak někdo nemá. Může se vám hodit o Velikonocích, kdy ušetří hodiny práce, ale i v kterémkoliv jiném ročním období kupříkladu k obdarování přátel a především k tomu, k čemu jsou i všechna obyčejná vejce – k jídlu!
košík na vejce
Existují plemena slepic, která přirozeně snáší zvláštně zbarvená vejce. Přesný odstín skořápky se často liší u každého jedince, takže i při chovu pouze jednoho plemene mohou být vejce odstínově velice rozmanitá.
Konkrétní odstín skořápky je dán ukládáním pigmentů, což je z největší míry kódováno dědičně. U běžně chovaných nosnic můžete předem odhadovat barvu podle pigmentace ušních boltců – čím více pigmentu a tmavší, červenější ušnice, tím tmavěji béžová budou vejce. Zároveň se ale projevují i jiné faktory, než jen dědičnost – svou stopu mohou zanechat stres, klimatické podmínky, fáze snáškového cyklu (na začátku snášky bývají vejce tmavší než na jejím konci), nemoci. Velký vliv má i strava, klíčové je dostatečné zastoupení minerálních látek. Barvu může zvýraznit i přístup k zelenému krmení.
Různě zbarvenou sbírku vajíček tedy můžete dle rad zmíněných výše získat kombinací chovaných slepic s různými barvami ušnice, kdy se barva skořápky bude pohybovat od papírově bílé až k odstínům světlého dřeva.
Pro labužníky můžeme ale doporučit koupi kuřic těchto nepříliš obvyklých plemen:
obarvená vejce

  • Arakauny, amerakauny – skořápky vajec bývají světle zelené, zelenomodré až modré barvy, což je dáno hromaděním cholesterolu. Konzumace těchto vajec má tedy i další výhodu, kumulace cholesterolu ve skořápce snižuje podíl cholesterolu ve zbytku vejce. To je díky tomu zdravější!
  • Olive egger – jak již má plemeno v názvu, při chovu se můžete dočkat vajec olivově zelených. Odstíny se opět mohou individuálně výrazně lišit.
  • Maran – skořápky vajec jsou typicky velmi tmavých barev, některá se dokonce mohou blížit i černé. V rámci plemene se podle odstínů vajec rozlišují i poddruhy, například Copper Maran nebo Chocolate Maran.

Na konec ale nezapomeňte, že barva skořápky nemá vliv na kvalitu vajec ani na jejich velikost. Pokud si chcete zajistit vajíčka kvalitní, nejdůležitější je dopřát nosnicím dostatek místa a vyváženou stravu. Hodně štěstí!
 

4/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup